PROMVITA - Kraków, ul.Worcella 6
tel. +48 510 991 936, +48 608 777 062

Często zadawane pytania - borelioza

Borelia to bakteria, zarazek przypominający z wyglądu zarazek kiły.

Rozróżniamy trzy fazy boreliozy. I stadium choroby- w kilka dni po zakażeniu , w miejscu ukłucia rozwija się zaczerwienienie, powoli rozprzestrzeniające się.

II stadium rozwija się po kilku tygodniach lub miesiącach. Wtedy występują bóle i zawroty głowy , niemiarowość pracy serca, uczucie zmęczenia, nastrój depresyjny i często dolegliwości stawowe.

III stadium ,które może rozwinąć się nawet po latach objawia się zmianami skórnymi głównie na rękach i stopach oraz przewlekłym zapaleniem stawów. Możliwe jest zapalenie nerwów obwodowych oraz opon mózgowych.

O ile I stadium jest proste w leczeniu, drugie często wymaga hospitalizacji. Trzecie jest trudne w rozpoznaniu i nie ma skutecznej terapii.

Przeciwciała w boreliozie, wartości prawidłowe: IgG poniżej 1 do 64, IgM poniżej 1 do 32

Wzrost miana przeciwciał powyżej określonych wartości dowodzi zakażenia boreliozą. Wzrostu miana należy oczekiwać pomiędzy 2 i 6 tygodniem po ukłuciu przez owada. Warto podkreślić ,że graniczną zawartość przeciwciał mogą wykazać chorzy na mononukleozę zakaźną.

Zarówno diagnostyka jak i terapia są utrudnione, ze wzg. na nieswoistość wyników analiz jak i objawów dla tej choroby.

Analiza żywej kropli krwi wykazuje m.in. ,,ożywienie,, układu odpornościowego , zanim ten obraz znajdzie potwierdzenie w badaniach ilościowych.